World

MA35’ten yeni “Çevrimiçi Asistan”: Göç ve vatandaşlık işlemleri artık daha kolay!

Viyana. Viyana Belediyesi Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi (MA 35), hizmet odaklı bilgilendirme konusunda küçük bir atılım gerçekleştirdi: Göç ya da vatandaşlığa geçiş sürecindeki kişilere yardımcı olacak çevrimiçi bir asistan 27.02.2024 tarihinden itibaren uygulamaya kondu. Ayrıca web siteleri tamamen revize edildi ve metinler Viyana Belediyesi – İletişim ve Medya Departmanı (MA 53) ile istişare edilerek kolay anlaşılır bir dilde formüle edildi.

Karmaşık kanun – basitçe açıklandı

Entegrasyondan Sorumlu Belediye Meclis Üyesi Christoph Wiederkehr yeni uygulama ile ilgili yaptığı açıklamada, „Kamu daireleri reformunda ana hedef, en başından itibaren müşteri iletişimiydi. Bu, harfiyen uygulanması gereken çok karmaşık bir mevzuat. Bu nedenle müşterilere anlaşılır bilgiler sunmak hem bir görev hem de bir yükümlülüktür“ dedi.

Özellikle göçmenlik alanındaki ilk başvurularda, müşterilerin yanlış departmandan randevu alması ve bu randevuların daha sonra iptal edilmesi nedeniyle tekrarlanan zorluklar yaşanıyordu. Müşteriler artık kendileri için doğru oturma iznini bulana kadar çeşitli cevap seçeneklerine tıklayabiliyor.

Screenshot Online Assistent (MA 35)

Dönüm noktasına ulaşıldı

Departman Başkanı Georg Hufgard-Leitner, „Bireysel soru zincirlerinin hedef noktaları, gereklilikler, son tarihler ve gerekli belgeler dahil olmak üzere ilgili oturma iznini açıklayan web sitelerimizdir. Ayrıca ilgili departmandan online randevu almak için bir bağlantı da bulunmaktadır“ sözleriyle işleyişi ve soru ağacının yapısını açıkladı. Gereksinimleri okurken herhangi bir şüphe ortaya çıkarsa, sorgulamanın herhangi bir zamanda yeniden başlatılabileceğini de ifade eden Hufgard-Leitner, „Bu bir bilgi aracıdır, prosedür kontrolünün yerine geçmez“ diye açıkladı. Ayrıca Hufgard-Leitner, asistanın düzenli olarak gözden geçirildiğini ve iyileştirme önerilerine açık olduklarını da özellikle belirtti.

Belediye Başkan Yardımcısı Christoph Wiederkehr, bunun dışında başka pek çok yenilikler planlandığını da şu sözlerle duyurdu: „Online asistanın yayınlanması bir dönüm noktasıdır, ancak hiçbir şekilde gelişimin sonu değildir. Kurumun daha da geliştirilmesi, sunulan bilgilerin hedef grup odaklı formatlarla sürekli olarak iyileştirilmesini de öngörmektedir. Burada da yapısal olarak dezavantajlı hedef gruplara odaklanıyoruz.“

Online asistana gitmek için buraya tıklayın: Einwanderung und Aufenthalt für Staatsangehörige des EWR, der Schweiz und von Drittstaaten (wien.gv.at)

Sorularınız için:

Nina Oezelt

Belediye Başkan Yardımcısı Christoph Wiederkehr’in Basın Sözcüsü, MA

+43 1 4000 83221
nina.oezelt@wien.gv.at

Iraides Franz

Viyana Belediyesi – Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi (MA 35)

+43 1 4000 35104

Iraides.franz@wien.gv.at

 


<

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button