World

Köln ve Viyana’da kiliseye terör saldırısı planlayan şüpheli Avusturya’ya iade edilecek

Viyana/Köln. Viyana Savcılığı Sözcüsü Nina Bussek, St. Stephan ve Köln Katedrallerine yönelik olası bir terör saldırısıyla bağlantılı olarak Almanya’da gözaltına alınan Tacikistanlı şüphelinin Avusturya’ya iade edileceğine dair haberleri doğruladı. Yetkililerin bu yöndeki bir talebi kabul ettiği belirtilirken, iadenin ne zaman gerçekleşeceğine dair bir bilgi verilmedi. Saldırı planı yaptığı iddia edilen şüpheli teröristin, IŞİD’e bağlılık yemini eden Afganistan merkezli Horasan İslam Devleti (ISPK) mensubu olduğu iddiası Alman basınında yer aldı.

Tacikistanlı terör zanlısının St. Stephan Katedrali’ni filme aldığı ve diğer şeylerin yanı sıra bu nedenle  güvenlik güçlerinin radarında olduğu söyleniyor. Viyana’da yine Tacikistanlı bir çiftin tutuklanmasının da onunla bağlantılı olduğu iddia ediliyor. Çift Viyana’da gözaltında tutuluyor. Üçlünün Noel’de St. Stephan Katedrali’ne bir saldırı planladığı söyleniyor.

Noel’de Avrupa’yı sarsan terör korkusu  

Viyana’nın yanı sıra Köln Katedrali’ne de bir saldırı düzenleneceği iddia ediliyordu. Noel döneminde Köln Katedrali’ne radikal bir grubun saldırı planlandığı şüphesi nedeniyle Alman polisi alarma geçmiş, 2 kişinin yakalanmasının ardından kentteki güvenlik tedbirleri arttırılmıştı.

Köln polisine göre, Köln ve Viyana’daki iki katedrale terör saldırısı düzenlemeyi planlayan grubun, ikinci planı ise Madrid’de terör saldırısıydı. Ancak iki zanlı bomba yapmak için gerekli malzemeleri alamadan tutuklandı. (yenivatan.at)

 


<

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button